Rezerwat przyrody w Cisnej – Bieszczady

Każdy potrzebuje od czasu do czasu chwili wytchnienia. W codziennym biegu zużywamy niesamowite ilości energii, warto więc pomyśleć o sobie i zaplanować choćby weekendowy wypad. Polska posiada wiele wyśmienitych miejsc, jednym z nich jest Cisna, miejscowość położona w Bieszczadach. Zapoznając się z bazą noclegową, można dojść do wniosku, iż za niewielkie pieniądze, wynająć można bardzo wysokiej jakości nocleg w Cisnej.

Jakie atrakcje oferuje ta miejscowość? Dla miłośników widoków krajobrazowych na pewno będzie to Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy. Jest to miejsce, w którym chroni się walory przyrodnicze oraz krajobrazowe Bieszczadów Zachodnich. Jest częścią Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”, a dodatkowo graniczy z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, więc w praktyce stanowi część jego otuliny. Jego zróżnicowana rzeźba terenu powoduje, iż w obrębie znajduje się aż dziewięć szczytów przekraczających 1000 metrów nad poziomem morza. Dodatkowo, prawie 85 procent terenów pokryte jest lasami, co w rzeczywistości ma przełożenie na fakt, iż jest to doskonałe miejsce dla bytowania zwierząt. Przekładając to na liczby, podczas wykonywanych badań, stwierdzono iż przebywa tu aż 80 gatunków zwierząt, które zaliczane są do rzadkich bądź też chronionych, w tym także wiele drapieżników. Do najbardziej rozpoznawalnych należą żyjące na odludziu niedźwiedzie brunatne, wilki, żbiki oraz rysie, a także nieczęsto spotykane gatunki ptaków, takie jak orły przednie, puszczyki uralskie, puchacze oraz orliki krzykliwe. Poza zwierzętami większymi gabarytowo, spotkać tu można także wiele gatunków płazów, które są pod ochroną. Do najpopularniejszych należą traszka karpacka, kumak górski oraz salamandra plamista. Swoje miejsce mają tu także gady, które reprezentowane są między innymi przez gniewosza plamistego czy też żmiję zygzakowatą. Można tu zobaczyć także owady, między innymi nadobnicę alpejską. Lasy które tworzą piękne widoki krajobrazowe, tworzą tak zwaną buczynę karpacką. Złożone są one głównie z jodeł i buków. Do najpopularniejszych rezerwatów należą : Zwiezło, Cisy na górze Jawor, Gołoborze, Silne Wiry, Woroniówka oraz Przełom Osławy pod Duszatynem. Jak można więc się domyślać, miejsce to jest idealne dla miłośników dzikiej przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>