Polskie miasto na dwóch brzegach – Dziwnów

Specyfika i unikatowość miast w dużej mierze decydują o tym, jak są one odbierane przez turystów. Jeśli dana miejscowość nie może się pochwalić zabytkami historycznymi lub architektonicznymi, najczęściej ratuje się atrakcjami przyrodniczymi i geograficznymi. W przypadku Dziwnowa jest to oczywiście jego lokalizacja nad morzem Bałtyckim, ale przecież w Polsce jest kilkadziesiąt dużych miejscowości i wsi, które charakteryzują się dokładnie tym samym. Dlatego atutem Dziwnowa wcale nie jest morze, lecz położenie na lądzie oraz… na wyspie.

Unikatowość miasta

Niesamowite w Dziwnowie jest to, że miasto liczy zaledwie dwa i pół tysiąca stałych mieszkańców, a jego baza noclegowa jest dwa razy większa (). Jednak zdecydowanie unikatowym charakterem miasta jest fakt, że częściowo leży na stałym lądzie, częściowo zaś (w około trzydziestu procentach) jego granice administracyjne znajdują się na wyspie Wolin. Z tego powodu bardzo często porównywany jest do Świnoujścia, jednak w przeciwieństwie do niego nie jest aż tak rozrzucone po wyspach i wysepkach. Na uwagę turystów zasługuje jeszcze inny fakt: znajduje się tu jeden z nielicznych w Polsce mostów zwodzonych, który położony jest nad rzeką Dziwną, która oddziela obie części miasta i wpada do Bałtyku. Pod względem atrakcji zdecydowanie na czoło wysuwa się lądowy obszar Dziwnowa. To tu znajduje się centrum miasta z największą liczbą restauracji, barów, pubów, tutaj zatrzymują się wesołe miasteczka i cyrki przebywające w mieście, tutaj też otwartych jest najwięcej klubów i dyskotek, w których zabawa trwa przez całą noc. Nie oznacza to jednak, że wyspiarski Dziwnów nie ma turystycznego charakteru, ponieważ to właśnie tam znajduje się ogromna część bazy noclegowej.

Sen na wyspie

Nie ma w tym zresztą nic dziwnego. Noclegi na obszarze wyspy Wolin wynikają z prostego faktu, że nie ma tam głośnych klubów i restauracji, panują więc doskonałe warunki wypoczynkowe. Na obszarze lądowym mieści się zaledwie około jednej piątej wszystkich miejsc noclegowych. Pozostałe osiemdziesiąt procent to hotele, pensjonaty i kwatery prywatne mieszczące się na wyspie, z dala od hałasu i turystycznego tłoku. Turyści mają tutaj pełen dostęp nie tylko do plaży, ale i wypożyczalni sprzętu plażowego, mariny, rejsów turystycznych statkami pirackimi oraz oczywiście obszernej bazy restauracyjnej. W czasie wakacji w Dziwnowie odbywa się też Festiwal Sportowy, na który zapraszane są sportowe sławy i organizowane są liczne zawody i turnieje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>