Piękna Dolina Kościeliska

Niezależnie czy w Tatrach jesteśmy po raz pierwszy czy kolejny, pewne miejsca zawsze będą nas przyciągać swoją magią. Morskie Oko, Giewont czy Kasprowy Wierch to właśnie tego typu miejsca. Ale przecież Tatry to nie tylko granie, turnie i najwyższe szczyty. To także wspaniałe doliny, oferujące możliwości odbywania górskich wędrówek niemalże każdemu, niezależnie od kondycji, wieku czy stopnia sprawności fizycznej.

Spacery dolinami to także świetny sposób na rozbudzenie górskiej pasji w naszych pociechach. I to począwszy od pierwszych miesięcy ich życia, bo tatrzańskie doliny w dużej części dostępne są dla spacerowiczów z dziecięcymi wózkami. Które zatem ze wspomnianych dolin należy absolutnie odwiedzić? Na pewno Dolinę Kościeliską i Dolinę Chochołowską. Jeżeli zdecydujemy się na lokalne noclegi w Kościelisku (a baza noclegowa tutaj jest naprawdę świetnie rozwinięta), to przepiękną dolinę Kościeliską będziemy mieli dosłownie w zasięgu ręki. Wybierzmy się zatem na spacer po tych cudownych terenach. Wylot doliny leży na terenie Kościeliska (Kiry) i tutaj zaczynamy wędrówkę. Jeżeli naszym celem jest położone w górnej części doliny schronisko PTTK na hali Ornak, przez nami około 5-6 kilometrów spaceru. Trasa prowadzi niewymagającym kondycyjnie, a jednocześnie niesamowicie interesującym i urokliwym szlakiem. Po drodze zobaczymy malownicze miejsca i niesamowite formacje skalne, a towarzyszyć nam będzie relaksujący szum potoku.

Przed rozpoczęciem wycieczki warto poznać liczne legendy oraz ludowe podania związane z doliną i zamieszkującymi ją kiedyś zbójnikami. Szczególnie dzieci będą zainteresowane ich wysłuchaniem. Możemy także zdecydować się na skorzystanie z usług przewodnika górskiego, chociaż ryzyko zagubienia się na szlaku wiodącym dnem doliny jest praktycznie zerowe. Jednak dzięki towarzystwu wytrawnego znawcy gór usłyszymy wiele ciekawych opowieści, a nasza wiedza o górach na pewno się wzbogaci. Dolina Kościeliska nie musi być celem samym w sobie. Liczne odbiegające od niej szlaki prowadzą w wyższe partie gór, zatem przechadzka dnem doliny może być tylko bardzo przyjemną rozgrzewką przez wyruszeniem w bardziej wymagający teren. Jeżeli jednak planujemy tylko dotarcie do schroniska i powrót do Kościeliska, zarezerwujmy co najmniej 3-3,5 godziny. To czasowe minimum tej trasy, jeśli jednak mamy więcej czasu możemy przeznaczyć na wyprawę nawet cały dzień. Na urlopie nie musimy przecież nigdzie się spieszyć, a piękno i urok doliny Kościeliskiej są zachwycające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>