Nad brzegiem Marychy – Sejny

Sejny to małe miasto na Podlasiu, położone nad brzegiem rzeki Marychy, niegdyś zwanej Sejną. Nazwa miasta wywodzi się od słowa „seina”, które według dawnego i wymarłego już języka bałtyckiego miało oznaczać trawy rosnące nad brzegiem rzeki i w jej zakolach. Sejny to miasto o bogatej historii. Pierwsze wzmianki o dworze przypadają na czas panowania króla Zygmunta I, który podarował te ziemie hetmanowi wojsk królewskich. Dwór następnie wszedł w posiadanie rodu Sapiehów, a później został wykupiony przez prawdziwego wizjonera, który założył prywatne miasto – Jerzy Grodziński, bo o nim mowa, po kilku latach posiadania miasteczka, przepisał je na rzecz dominikanów, którzy przybyli tu aż z Wilna.

Kluczowy rok 1602

W 1602 roku założyciel miasta ufundował – wtedy jeszcze drewniany – kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Rok ten powiązany jest z przywiezieniem przez Grodzińskiego drewnianej figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem, którą to nabył od poganina w Królewcu. Figura ta miała służyć Krzyżakom jako ołtarzyk polowy. „Matka Boska Sejneńska, łaskami słynąca, od Trójcy Świętej, Matka Wspomożenia Wiernych, Przemożna Orędowniczka” po dzień dzisiejszy słynie z wielu cudów, a liczne pielgrzymki przybywają do Sanktuarium, by w swych modlitwach prosić o łaski. Figura jest unikatem w skali światowej – jest to tak zwana szafkowa Madonna. Pod względem wartości historycznej jest to istny skarb, na szczęście będący od stuleci w dobrych rękach, a nie skrywany gdzieś u prywatnych kolekcjonerów arcydzieł sztuki sakralnej.

Pod patronatem Świętej Agaty

Ponieważ miasto często padało ofiarą pożarów, parafianie przyczynili się do zbudowania kaplicy świętej Agaty. Budowa ta trwała od XVIII do XX wieku, oczywiście polegało to na tworzeniu dodatkowych elementów sztuki sakralnej. Święta spogląda na miasto z dachu Kaplicy i skutecznie broni go od ognia. Ta wczesnochrześcijańska męczennica, umierająca na rozżarzonych węglach ma moc powstrzymywania niebezpiecznych żywiołów. Jest także patronką kobiet, które cierpią na choroby piersi – piersi świętej zostały odcięte podczas tortur.

Noclegi Sejny

Lokalna baza noclegowa {portal meteor-turystyka.pl} stanowi okno na Podlasie. Turystyka dopiero tutaj zaczyna się rozwijać i nie ma tu zatłoczenia, dzięki czemu ze spokojem można podziwiać zabytki i otaczającą miasto przyrodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>