Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynów w Jantarze

Jantar to niewielka miejscowość w położona w województwie pomorskim, która co roku przyciąga miłośników bursztynów. To doskonałe miejsce na nasz weekendowy wypad i wakacyjny urlop – sprawdźcie wygodne noclegi nad Bałtykiem.

Nie przypadkowo nazwa miejscowości w języku litewskim oznacza „bursztyn”. Przed laty przez ten teren biegł słynny bursztynowy szlak. Dziś o okresie letnim organizowane są Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynów. Cykliczna impreza co rok przyciąga wielu uczestników i jeszcze więcej widzów. W zawodach może startować każdy. W ostatniej edycji najmłodszy zawodnik miał zaledwie 5 lat.

Mimo, że wachlarz ofert noclegowych Jantaru jest dość szeroki, to w okresie mistrzostw trudno o miejsce do spania. Jantar w tych dniach przezywa prawdziwe oblężenie. W programie zawodów jest szereg atrakcji i imprez towarzyszących. W samych zawodach poławiania jest kategoria VIP, w której co roku biorą udział znane i lubiane osobistości.

Jeśli chodzi o formułę turnieju, to zawody polegają na znalezieniu jak największej ilości bursztynu w określonym czasie i określonym miejscu. Najlepszym udaje się wypłukać nawet ponad 100 gramów tej kopalnej żywicy. Mistrzostwa odbywają się w dwóch etapach. Eliminacje są przeprowadzane w pierwszym dniu zawodów, natomiast półfinały i finał jest akt akcją zmagań w kolejnym dniu. W trakcie weekendu pod znakiem bursztynu w Jantarze organizowany jest jarmark, na którym można kupić prawdziwe rękodzielnicze działa sztuki z bursztynu od mistrzów rzemiosła. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych gości oraz pokazy miejscowej grupy WOPR, która codziennie dba o bezpieczeństwo plażowiczów. Jednym głównych wydarzeń towarzyszących mistrzostwom jest wybór Bursztynowej Miss Polski. Niezmiennie ta cześć cieszy się największym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród męskiej części kibiców i wczasowiczów. Pokazy sztucznych ogni lub laserów, koncerty gwiazd i dyskoteki na plaży to wieczorny obraz zmagań najlepszych poławiaczy bursztynów w organizowanych w Jantarze mistrzostwach. Warto podkreślić, że co roku organizatorzy dbają, aby imprezę uświetnił występ znanych artystów. W roku 2015 gwiazdą był Denzel, natomiast w roku kolejnym Fun Factory.

Dobrze rozwinięta baza noclegowa, zaplecze gastronomiczo-usługowe to mocne strony Jantaru. Poza mistrzostwami w Jantarze turyści mają do dyspozycji wiele atrakcji. Przede wszystkim piękne plaże, która są największym skarbem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>