Kościół pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca

Polska charakteryzuje się wieloma wspaniałym regionami, które z całą pewnością warto jest zobaczyć. Nie ulega wątpliwości, że jednym z ciekawszych miejsc są obszary województwa wielkopolskiego. Nie każdy jednak wie, że na jego terenie znajduje się wspaniała, choć być może jeszcze nie do końca odkryta wieś, jaką jest Zaniemyśl. Mimo swej niewielkiej powierzchni obszar ten jest niezwykle ciekawy i ma wiele do zaoferowania. Co rusz powstają tu coraz to nowe atrakcje, które przyciągają żądnych wrażeń turystów. Z roku na rok coraz więcej chętnych rezerwuje noclegi w tej okolicy.

Znajdzie się nie tylko coś dla tych, którzy kochają piesze wycieczki i trudne szlaki turystyczne, czy też osób chętnych słuchać zawierające dreszczyk emocji historie, jak chociażby tej o życiu i śmierci Edwarda Raczyńskiego. Także turyści, którzy spragnieni są zobaczyć atrakcje i zabytki nie będą zawiedzeni. Jedni przybywają tu, by zobaczyć kolej wąskotorową, dla innych to Dąb Dziadziuś jest celem podróży, są też tacy, którzy chcą zobaczyć niemal wszystko, łącznie z osobliwym kościołem pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca. Historia tego ostatniego sięga przełomu lat 1840-1842, na kiedy to datowane jest jego powstanie. Co bezwzględnie trzeba podkreślić, a co jest jedną z cech, która z pewnością jeszcze podnosi jego niebywałe przymioty jest fakt, iż powstał w stylu romantycznego neogotyku. Fundatorami tejże budowli byli Laura i Józef Jaraczewscy, a tabliczka upamiętniająca ich szczodre serce znajduje się tuż nad wejściem do kościoła. Co więcej frontowa elewacja wyposażona jest w wieżyczki ośmioboczne, które wspaniale górują nad budynkiem. Co więcej, przy ścianie budowli postawiono wspaniały pomnik Edwarda Raczyńskiego, a obok umieszczono posąg Konstancji Raczyńskiej. Jego kopia z kolei umiejscowiona została na palcu Wolności w Poznaniu. Stało się to nie bez przyczyny, Edward Raczyński był bowiem konsultantem wystroju wnętrza w owej świątyni oraz postacią bardzo znamienitą w dziejach wsi. Z kolei postać kobieca to jego żona. Wyjaśnia to wygrawerowany napis: ,,Żona pilnuje tymczasem zwłok męża i błaga o modlitwy dla niego”.

Jedna myśl na temat “Kościół pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>